15 stycznia 2007

Polak, Katalończyk – dwa bratanki :)

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem „badań” komparatystycznych, które czasem przeciągały się do późnych godzin nocnych. Oto garść informacji zebranych podczas tych usilnych prób:)

Po pierwsze globalizacja w ujęciu entomologicznym i botanicznym ma wspólne aspekty w Polsce i Katalonii:

kasztanowce w obu krajach atakuje szrotówek kasztanowiaczek; wiązy dziesiątkuje holenderska choroba wiązów; charakterystyką katalońską jest natomiast pasożyt atakujący palmy (sprowadzone na te tereny z Afryki, podobnie jak sam pasożyt) oraz inwazja komarów tygrysich (z Azji).

(to tak dla poszerzenia horyzontów międzygatunkowych, a dla zwolenników monarchii nawet między-królestwami)

Po drugie, niektórzy Hiszpanie kiedy chcą okazać swoje lekceważenie Katalończykom nazywają ich POLAKAMI.

Różne są teorie dlaczego akurat Polacy: nr 1 brzmienie języka polskiego kojarzy się z katalońskim, nr 2 kataloński jest dla Hiszpanów równie trudny do zrozumienia jak polski, nr 3 Hiszpanie są zamknięci na odmienności, nie rozumieją ich itd. (Hiszpanie, czyli wszyscy którzy sami siebie określają tym mianem).

Reakcja Katalończyków na takie traktowanie wydaje mi się naznaczona poczuciem humory bliskim Polakom – uznali oni, że można się z tego tylko śmiać.

3. program telewizji katalońskiej (TV3) emituje program satyryczny poruszający tematy społeczno-polityczne pt. Polònia (o dziwo z pisownią stylizowaną na cyrylicę :P). Tutaj można obejrzeć fragmenty programu.

Co więcej Monty Python i Czarna Żmija zdają się być nadal popularni także w Katalonii – podobne poczucie humoru zbliża :).

To nie koniec polskich odniesień!

Jak TV3 mogła nazwać program poświęcony piłce nożnej, w której rozkochani są fani FC Barcelona (pieszczotliwie – Barça )? Oczywiście stolicą piłki nożnej jest Barçòvia (w hiszpańskim „v” najczęściej wymawiane jest jak polskie „b”)!!

To koniec kolejnej dawki moich katalońskich impresji. Wnioskuje każdy za siebie :) Dodam tylko, że niektórzy Katalończycy stwierdzili, iż wolą być nazywani Polakami niż Hiszpanami.

 

1 komentarz:

johnwucharlene pisze...

I have seen your blog and I found a lot of interesting Content... So good image and some good art... I invite you to see mine at here