1 listopada 2008

Nieposłuszeństwo obywatelskie, czyli strajki studenckie we Włoszech

Rozmawiając niedawno ze znajomym Włochem żaliłam się, jak bardzo tęsknię za włoską; kawą, pizzą, makaronem i zażartowałam sobie nawet strajkami. Mój znajomy odpowiedział 'tego nam nie brakuje, obecnie strajkują też i studenci'. Dlaczego strajkują? Otóz senat włoski większością głosów przyjął dekret Gelmini przewidujący cięcia budżetowe, co oznacz tylko jedno: zmianę publicznych uniwersytetów w prywatne fundacje, oraz koniec publicznych uniwersytetów.
Głowne założenie nowej reformy edukacji to:
- zmniejszenie o 9 miliardów euro funduszy przeznaczonych na utrzymywanie uniwersytetów,
- zmniejszenie liczby wykładowców na uniwersytetach (o 50%, co wiąże się też z ograniczeniem prac badawczych),
- przekształcenie uniwersytetów w fundacje, które będą zależne od siły nabywczej regionów – prawo do studiowania nie będzie już zapewnione uboższym studentom
- zamknięcie specjalistycznych uczelni dla nauczycieli, wprowadzenie „jedynego nauczyciela” w szkołach podstawowych - co doprowadzi do utraty 83 tys. miejsc pracy.
- stworzenie specjalnych klas dla dzieci imigrantów (zrezygnowano jednak z zapisu o prowadzeniu bazy danych odcisków palców dla dzieci Romów).
Protesy przybierają na sile i obejmują coraz większą ilość osób. Strajkują juz nie tylko studenci, ale takze uczniowie, nauczyciele i naukowcy.
Na dnia 7 listopada zapowiedziany jest strajk generalny, ktory ma objąć swoim zasięgiem wiele miast, a 14 listopada ma odbyć sie strajk generalny uniwersytetów. Wszystko po to by zatwierdzona w sierpni ustawa Gelmini została wycofana.

3 komentarze:

Gen Disobey pisze...

Tęsknotka. My też tęsknimy nawet za strajkami duńskich pedagogów :)

A swoją drogą to ciekawe, że właśnie w czasie, gdy neoliberalna ideologia niby padła, to rozmontowywanie sfery publicznej trwa nadal.

GDS pisze...

Wielki okręt się rozpędził i wyhamować trudno. Wielu zależy na tym, by wytracał prędkość jak najdłużej, bo z zatrzymywanego statku uda się w ten sposób jak najwięcej wyrzucić za burtę, albo do małych prywatnych łodzi...

Anonimowy pisze...

W 1999 r. założyłem serwis "Obywatelskie nieposłuszeństwo" - www.obnie.info lub nowa wersja w fazie testow - www.obnie.info/Joomla

Dużo materiałów nt. czym faktycznie jest Obywatelskie nieposłuszeństwo.