15 grudnia 2006

Protesty w Indiach

20.04.2006 Protesty w Indiach
W stolicy Indii już od 17 marca trwają protesty (sit-in demonstrations) zorganizowane w tym samym czasie przez dwa ruchy społeczne, przez ruch Bhopal i Narmada. Protestują nie tylko po to, żeby rozwiązać dotychczasowe problemy, ale żądają akceptacji jako obywatele kraju i jasnego zdefiniowania swojej roli w podejmowaniu decyzji, których skutki dotyczą ich życia.

Pierwszy ruch pochodzi z Bhopal, miasta gdzie w grudniu 1984 roku wyciek gazu zabił tysiące ludzi, a wiele tysięcy cierpiało przez lata z powodu zatrutych wód gruntowych. Więcej na www.bhopal.org and www.bhopal.net.

Drugi ruch pochodzi z doliny Narmada częściowo zatopionej w ramach projektu Sardar Sarovar (gigantyczna tama i zbiornik wodny), gdzie setki tysięcy ludzi zostało "przeniesionych" żeby ustąpić miejsca Rozwojowi. Na rzece Narmada jest obecnie kilka tam, ale jest zagrożona czymś zwanym Narmada Valley Development Project, któy zakłada wybudowanie 3 300 tam różnej wielkości. Więcej na www.narmada.org

Każdy z tych ruchów od ponad dwudziestu lat walczy o sprawiedliwość i przeciwko temu jak ludzie są traktowani przez władze. Obecna forma protestu spowodowana ciągłym ignorowaniem zakłada pozostanie w stolicy do czasu spełnienia żądań.

Wiadomość podana za Choike.org a Portal on Southern civil societies.

Brak komentarzy: